Har haft en fantastisk dag i Stockholm idag, tillsammans med Emelie från makeupbyblowfish (insta). Det är så himla mysigt att kunna sitta ner och prata smink, vältra sig i sminksnack, med någon som är likasinnad. Blev inte fullt lika mycket shopping, eller, springa runt och kolla in saker som när vi träffades i våras. Men lite så klart. Hon är gravid och har problem att gå, så vi tog det lite lugnare, fick bli mer prat den här gången vilket ju var minst lika trevligt. Lära känna varandra lite bättre.
I alla fall så var jag ju så klart tvungen att göra en sminkning innan jag drog iväg på förmiddan. Kände för något åt det röda hållet. Det var länge sedan jag gjorde det.
Bas för skuggorna: Urban Decay Eyeshadow Primer Potion.
Under brynet: m/s Vanilla från Make Up Store.
Inre halvan av ögonlocket: Pigment Copper från MAC.
Yttre vrån: Magic Dust Eyeshadow Dark Lullaby från MAC's Nutcracker Collection.
Samtliga övriga skuggor: från Huda Beautys Ruby Obsessions Palette.
Highlight i inre vrån: Baked Blusher Glam Chic från Kicks.
Eyeliner: Superliner Ultra Precision Black från Kicks.
Mascara: Damn Girl! från Too Faced.
Bryn: Dipbrow Pomade Ash Brown från Anastasia Beverly Hills.
Melted matte-tallic Scream My Name från Too Faced.
Primer: High-Adherence Silicone Primer från The Ordinary.
Bas: Luminous Foundation 160C från Anastasia Beverly Hills.
Bas: Infinity Filter Light från Linda Hallberg Cosmetics.
Bronzer: från The Cali Contour Palette från Smashbox.
Highlight: Baked Blusher Glam Chic från Kicks.
Blush: Sweet Cheeks Glow Red Riot från NYX.
Mist: Shake & Glow Luminous Setting Spray från Loreal.
Så en lite trött och sliten Marina kom hem från Estockolmo... kört bil i nästan trettio mil, blir det ju fram och tillbaka, mycket intryck, man är ju inte riktigt van vi storstan längre ha ha. Så nu blir det tidig sänggång.
Natti!
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar