Så var fyra dagars ledighet slut och jag har påbörjat sju dagars arbetsperiod. Känns så jäkla tungt, men jag får försöka att inte tänka på det och börja räkna dagar för då kommer det att kännas som en evighet.
Nåja jag fick för mig att det skulle vara lite grönt i morse. Blev väl så där, den här sminkningen. Men ja ja, alla dagar är inte bra sminkdagar.
Bas för skuggorna: Urban Decay Eyeshadow Primer Potion.
Under brynet: Coconut Shake från Loreal.
Längs brynbenet ovan globlinjen: mörka gröna delen från Gosh Duet Eye Shadow (Apple).
I globlinjen halvägs in: Enchanted Forest från Make Up Geek.
Inre halvan av ögonlocket: ljusare delen av samma som ovan (Lime).
Yttre vrån: Corrupt från Make Up Geek.
Eyeliner: Fluidline Blacktrack från MAC.
Bryn: Dipbrow Pomade Ash Brown från Anastasia Beverly Hills.
Mascara: the Colossal Volume Express från Maybelline.
Primer: Mineral Infused Face Primer från E.l.f Cosmetics.
Bas: BB Skin Perfecting Cream 01 light från Clarins.
Puder: Nude Magique BB Powder från Loreal.
Bronzer: Chocolate Soleil från Too Faced.
Highlight: Devotee från Nars True Story palett.
Blush: blandning av Unwritten och Outlaw från True Story paletten.
Mysterious Red också från Nars True Story palette.
Och när jag ändå är i farten med en dålig sminkdag så har jag en extremt dålig hårdag med... extremt dålig. Har bara "stått ut" hela dagen. Och mina helhetsbilder blir bara skit... testar att fota ute och inne, i köket. på toan. i vardagsrummet, med mobilen, med kameran... inget hjälper.
Som grädde på moset denna misslyckandets dag så var mitt tåg inställt när jag skulle hem efter jobbet. Ja, jag har ju börjat åka kommunalt igen. Det blir alldeles för dyrt med bensinen. Hur som helst, tåget var inställt pga spårfel så då fick lilla jag vänta på bussen i fyrtio minuter och som dessutom tar dubbelt så lång tid på sig hem så jag klev innanför dörren hemma kvart över åtta när jag slutat jobbet sex. Två timmar och en kvart för att ta sig hem. Då var inte jag så glad.
Så vi skiter i den här dagen, och börjar om från början i morgon igen. ;-)
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar