Äntligen fredag... eller nåt. Ska jobba i morgon med innan jag får en dag ledigt. Har stressat ihjäl mig idag, kort om folk på jobbet och måååånga kunder. Nåja, började sent så jag hade lite tid att stå framför spegeln. Blev inte riktigt nöjd, pigmentet från MAC ville inte riktigt fästa, blev flammigt och creasade sig senare under dagen. Trist.
Bas för skuggorna: Color Riche Fixing & Unifying Eyeshadow Primer från Loreal.
Highlight: m/s Saga från Make Up Store.
Längs brynbenet: skugga från Lorerals La Palette Nude.
Över rörliga delen av locket: Pigment Dark Soul från MAC (julkollektionen nu i julas).
Under ögat: penna Color Riche Eye Color Pencil 11 Lovely Lilas med skugga Parfait Amour från MAC ovanpå.
Glitter under ögat: Volume Million Lashes Top Coat Glitter från Loreal.
Eyeliner: Make Up For Ever Aqua Liner nr 7 (lila).
Kajal: Gel Liner Black från Maybelline.
Mascara: Almea Xlash Mascara.
Bryns: Brow Artist Genius Kit Medium to Dark från Loreal.
Primer: Studio Secrets Smoolthing Resurfacing Primer från Loreal.
Bas: BB Skin Perfecting Cream 01 light från Clarins.
Puder: Perfect Loose Powder från IsaDora.
Bronser: Sol de Rio Bronzing Powder från Sephora.
Highlight: Mineralize Blush Just A Wisp från MAC.
Har läst mycket om Lip Hybrids från House of Beauty, eller snarare mycket inlägg på Instagram. Har varit inne på deras sida och kollat och de ser ju otroligt läckra ut, finns i en flod av coola färger. Skall vara en sorts "korsning" mellan läppglans och läppstift. Mjukt som ett läppglans men sätter sig mer som ett läppstift på munnen. Flyter inte ut och är superpigmenterat. Till slut var jag ju tvungen att beställa några stycken (tre för att vara exakt) för att testa. Hyggligt snabb leveranstid, knappt två veckor tror jag det var. Har testat det första idag, och det har suttit otroligt bra. Jag har alltid problem med att läppstift och läppglans "blöder" men inte detta. Man får fylla på lite under dagen, men det sitter där det ska. Något klibbigt, men inte så att det stör.
Det ni ser ovan är Undercover, har en nudefärgad bas med ett lila skimmer. Om man gnuggar det lite hårdare på handen blir det ännu mer lila än på munnen. Har två till att testa, mer bilder kommer.
Läppenna: Perfect lipliner 68 Nude från Maybelline.
Läppglans: Lip Hybrid Undercover från House of Beauty
De va de hele!
Dags att krypa till sängs, jobbarlördag väntar...
Sminka lugnt!
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar